A rosacea egy olyan bőrbetegség, amely az arc több részét is érintheti. Tünetei közé tartozik az arc kipirulása-kivörösödése, piros foltok, megvastagodott bőr, és a szem olyan problémái: mint száraz szem és fájdalmas szemhéj. Nem minden tünet fordul elő minden esetben.
A rosacea sok (főként középkorú) embert érint, legtöbb esetben enye tünetekkel. A bőr megnyugtatásához nagyban hozzájárulhatnak a célzott kozmetikai kezelések és a helyesen megválasztott kozmetikumok. Súlyosabb esetekben az orvosok általában antibiotikumokkal tudják enyhíteni az arcon lévő foltok, gyulladások tüneteit.
A rosacea tünetei
A tünetek legtöbbször csak az arc központi részén jelennek meg – orcák, homlok, orr-, és száj körül, állon – a bőr más részein ritkán fordulnak elő. A bőr erei egyre tágulékonyabbak lesznek, majd egy részüknél szerkezeti károsodás következik be, és képtelenné válnak az összehúzódásra. A tágult erekben lassul a keringés és romlik a szöveti anyagcsere. A rosacea általában nem fáj és nem viszket, azonban néhány esetben előfordulhat, hogy égő érzés jelentkezik az érintett bőrfelületen. A rosacea nem fájdalmas, és a súlyos szövődmények is ritkák, de csúnya és nyomasztó lehet, hiszen a vörös arc láttán akár túlzott alkoholfogyasztásra is gondolhatnak a kívülállók.
A bőrpír (erythema) – az arc egy részén jelenik meg, a leégéshez hasonlítható, A bőr ilyenkor nagy, összefolyó foltokban piros. A gyakran kipiruló arc sokszor az első tünet, és van, akinél hónapok, vagy évek után is ez az egyetlen tünete a rosaceának. Leggyakrabban az orcákon, homlokon és az állon jelenik meg. Ritka esetekben kizárólag az orra korlátozódik.
Telangiectasia – a következő stádium, itt már az elvékonyodott bőr alatt kitágult kis erecskék állandósítják a „pirospozsgás” megjelenést az arcon (az erek jól láthatók, feltűnők az arcon).
Az acne rosacea már súlyosabb állapot, ekkorra állandósult a hajszálértágulat és a betegség a faggyúmirigyeket is érinti. Kis, darabos, vörös foltok (papulák) és a kis ciszták (pustules), gennyes gyulladások jelennek meg az arcon. A foltok és ciszták hasonlítanak a pattanásokra, ezek megjelennek, majd elmúlnak.
Rhinophyma (rezes-, hepehupás orr) – a rosacea egyik súlyos, de ritka tünete az orr sötétvörös, karfiolszerűen megnagyobbodik, a bőr felszínén hatalmas, kitágult faggyúmirigynyílások láthatók. Férfiaknál fordul elő.
Szemészeti rosacea – régóta fennálló tünetek esetében fordul elő, a tünetek gyakran enyhék, de szemorvos segítségére is szükség lehet.
Olyan, mintha valami a szembe került volna
égő, szúró vagy viszkető szemek
szemszárazság
fényérzékenység
esetleg a szemhéjon ciszták, vagy szemhéj gyulladás
Nem gyakori, de súlyos szövődmény, a szaruhártyán megjelenő gyulladás és fertőzés, amely befolyásolja a látást is. Sürgősen forduljon orvoshoz, ha szemfájdalmat vagy látási problémákat észlel!
A tünetek a különböző esetekben változóak lehetnek
Vannak, akiken mindig csak egy vagy két enyhe, nem túl zavaró tünet jelenik meg. Például pír az orcákon, vagy enyhe bőrpír az arcon, de soha nem fejlődik ki más tünet.
Néhány emberen kialakulhat számos tünet, de közöttük csak egy dominál.
A rhinophyma ritka, de előfordulhat akkor is, ha nincs más tünet (férfiakon szokott előfordulni).
A szemtünetek előtt általában a a bőrproblémák is megjelennek.
Tehát a rosacea kifejlődése és a tünetek súlyossága igen eltérőek lehetnek.
Ki lesz rosaceás?
Sok embert érint, de a legtöbb esetben enyhék a tünetek. Az első jelek már a 20-as évek elején is megjelenhetnek, de jellemzően csak a 30-as-50-es években okoz panaszt. Ritkán fordul elő gyermekeken, és a nők gyakrabban érintettek, mint a férfiak, de a rosacea kevésbé súlyos nőknél, mint férfiaknál, gyakoribb a világos-, mint a sötét bőrűek között.
Mi okozza a rosaceát?
A rosacea pontos oka nem ismert. Kialakulásánál számos dolog közrejátszhat, de bizonyos tényezőkről be is bizonyosodott, hogy kiválthatják:
Az érintett bőrfelületen a hajszálerek áteresztőkpessége kórosan megnő
A túlzott leégés is elősegítheti a megjelenését
Emésztési zavarok megléte is okozhatja
A Demodex follicularum nevű atka is lehet a gyulladás oka, ez minden ember bőrén ártalmatlanul él, de a rosaceás bőrön nagyobb számban megtalálható
Kóros immun-reakció is okozhat gyulladást
Genetikai hajlam miatt sűrűbben fordul elő bizonyos családokban
Hormonális problémákkal (menopauza, menstruációs zavarok) is kapcsolatba hozható
Szteroid tartalmú krémek hosszú távú használata is okozhat rosaceát (ez régebben volt elég gyakori)
Hogyan diagnosztizálják a rosaceát?
Rosacea rendszerint könnyen diagnosztizálható, mert tipikusak a tünetek, és jellegzetes az arcon a megjelenése. Általában nincs szükség konkrét vizsgálatokra a diagnózis megerősítésére, néha azonban az orvosok vérvizsgálat segítségével kizárnak más olyan problémákat, amelyek szintén a a bőr kivörösödését okozhatják.
Hogyan kezelik a rosaceát?
A kezelés lehet kozmetikai, vagy – súlyosabb esetekben – orvosi is. Nincs állandó gyógymód, kezelés a rosaceára. Nincs semmi, amit tehetünk, hogy a rosacea ne alakuljon ki, azonban vannak olyan eljárások, amelyek enyhíthetik a tüneteket. Ezek eltérőek lehetnek, attól függően, hogy milyen tünetek jelentkeznek. A kezelést idővel módosítani kell attól függően, hogyan reagál rá a bőr, és hogyan alakulnak a különböző tünetek.
Általános tanácsok
Kerülje az erős napfényt, szaunázást, szoláriumot, mert a túlzott meleg súlyosbítja a tüneteket. Használjon a magas faktorszámú (min 30 SPF) fényvédőkrémet az egész arcra mindig, amikor kimegy a napra. Egy széles karimájú kalap is segíthet megvédeni az arcát
Kerülje a nagy hidegben hosszú ideig való tarózkodást (kinti munka, síelés) – télen védje a bőrét megfelelő kozmetikumokkal
Rendszeresen ápolja a bőrét rosaceás bőrre kifejlesztett termékekkel, ha tud vegyen részt havonta olyan kozmetikai kezelésen, amely enyhíti a tüneteket.
Általában kerüljen a szteroidos krémeket (ezek eleinte javítanak a bőr állapotán, később súlyosbodhatnak a tünetek)
Kerülje a koptató hatású krémeket (bőrradír)
Kerülje a fűszeres, vagy túl forró ételeket, italokat
Mérsékelje a feketekávé és fekete tea fogyasztását
Ne fogyasszon alkoholt
Ne használjon vérbőséget okozó krémeket, pakolásokat
Kezelés az arcon bőrpír (eritéma) és telangiectasia (apró vérerek) esetén
Nincs gyógyszer, amely képes lenne megakadályozni vagy megállítani a erythemát, vagy a telangiectasiát, de azt tudjuk, hogy bizonyos dolgok erősíthetik a problémákat. A leggyakoribb kiváltó okok:
szélsőséges hőmérséklet (különösen a túlzott meleg),
szénsavas italok,
megerőltető testmozgás,
stresszes helyzetek,
napfény,
fűszeres ételek,
forró italok.
Ha úgy tűnik, hogy ezek közül bármelyik kiváltja a kipirulást, akkor kerülje azokat!
Egyes gyógyszerek szintén kiválthatják a bőrpírt, ha ennek gyanúja felmerül, akkor ezt beszélje meg orvosával.
Ne használjon semmit, ami érzékennyé teheti a bőrt. Például aceton vagy alkohol tartalmú készítményeket, vagy bőrradírt, olaj-alapú vagy vízálló sminket, illatosított fényvédőkrémet, vagy rovarriasztó spray-ket.
A Camouflage krém segíthet elfedeni, és elrejteni az erythemát és telangiectasiát.
Kozmetikai kezelések
A jól megválasztott kozmetikai kezelés hatékonyan enyhíti a rosacea tüneteit, a bőrpírt, az égő viszketést. Érdemes ezeket havonta, vagy kúrában – a szakember javaslata szerint – alkalmazni.
Ma már több olyan professzionális (kozmetikusnál kapható) arcápoló is létezik, amely használatával jelentős javulás érhető el a rosaceás bőr állapotában, mert a bőrápoló és tisztító termékek nem irritálóak, érösszehúzó hatásúak, erősítik az érfalat, hidratálnak és gyulladáscsökkentő anyagot is tartalmaznak. Javasolt a napi használatuk. A kozmetikai kezelések jó eredményeinek kialakulásához több idő szükséges, de éveken át képesek a tünetek visszaszorítására.
Egy másik lehetőség, (amely egyre népszerűbb) a villanófényes, vagy lézeres kezelés. Röviden: a lézer vagy az IPL egy bizonyos hullámhosszon megszünteti az apró ereket a bőr alatt, de nem károsítja a közeli szöveteket. Ez megszünteti a telangiectasiát és javítja erythema állapotát. Erről a lehetőségről orvos, vagy kozmetikus tud tanácsot adni.
A gyulladások és ciszták (papulák és pustulák) kezelése
Orvosilag bizonyos antibiotikumokkal szokás kezelni a gyulladásokat, amelyek általában jól működnek, de nem világos, hogy miért, mivel nincs bizonyítottan rosaceát okozó baktérium.
Általában 2-3 hetes kezelés után már beáll némi javulás, de gyakran 6-12 hetes antibiotikum-kúra is szükséges lehet a gyulladás egyértelmű csökkenéséhez. Sokaknak nincs türelme végigcsinálni a kezelést, ezért idő előtt abbahagyják.
Sajnos a sikeres antibiotikus kezelés befejezése után bizonyos idő múlva általában visszatérnek a gyulladások, ezért ismételt kúrát lehet szükség. Alternatív megoldás, ha a gyulladások helyét lokálisan kezeljük antibiotikummal (ecsetelők), ez hosszú távra megakadályozhatja a pattanások és ciszták kiújulását.
Kozmetikai kezelés
Ma már létezik olyan kímélő termékcsalád, amely hatékonyan képes csökkenteni a Demodex follicularum nevű atkák számát a bőrfelszínen, így jelentősen visszaszoríthatók az újra és újra megjelenni akaró gyulladásos tünetek.
A szemproblémák kezelése
Ha a szemtünetek, enyhék, nem igényelnek kezelést. Súlyosabb esetekben az orvos felírhat műkönnyet, antibiotikumot, vagy más gyógyszert is.
Rhinophyma kezelése
A fárfiaknál előforduló rhinophyma (rezes-, hepehupás orr) a rosacea egyik súlyos, de ritka tünete. Amennyiben mégis előfordul, sebészi vagy lézeres kezeléssel eltávolítják a megvastagodott bőrt.
Szépségszakma Portál
Kerti Eri