BIOkozmetikum, vagy NATÚRkozmetikum

biokozmetikum magyar

Évről évre folyamatosan nő az érdeklődés a természetes anyagokat tartalmazó natúr- vagy biokozmetikumok iránt. Mit is jelentenek ezek a fogalmak? A natúr-, organikus és biokozmetikumoknak minden olyan biztonsági, gyártási és egészségügyi követelménynek meg kell felelniük, amelyeket a hagyományos kozmetikumokkal szemben is támasztanak.

De az igazán fontos, hogy ezen felül még mit tesz a gyártó az egészségre és a környezetre káros anyagok kiiktatásáért. Ennek megítélésében segítenek a különböző logók és védjegyek a kozmetikumok csomagolásán.

Natúrkozmetikumnak azt nevezzük, amely nagyrészt ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származó alapanyagokból készült. A natúrkozmetikum nem tartalmaz kőolajszármazékok és szintetikus anyagot.

A biokozmetikum, olyan organikus összetevőkből készült, melyek előállítása során nem használtak műtrágyát, mesterséges permetezőszert, és a génmanipuláció is kizárt. A biokozmetikumok előállítása során állat- kísérleteket nem végeznek. Az összetevők között nem találunk szintetikus illatosító- vagy színező- és tartósítószert.

Az irányelv fő célja, hogy a kritériumok kialakításával megakadályozzák a fogyasztók félreveztését.

Kritériumok:

  • Növényi nyersanyagnak minősített, ökológiai anyagnak kell lennie
  • Állati eredetű nyersanyagok, amiket állatok által termeltek (tej, méz) megengedettek. Állati eredetű nyersanyagok, amelyek elhullott álltokból származnak (állati zsírok, olajok) nem megengedettek.
  • Mind a temelés, mind a fejlesztés és a végtermékek vizsgálata állatkísérlettől menetesnek kell lennie
  • A nyersanyagok, amelyek 1988 óta jelen voltak a piacon, csak akkor használhatók, ha azok állatokon nem teszteltek.
  • A natúrkozmetikumok termelése során a fizikai eljárások, beleértve a víz, a növényi alkohol, a szén-dioxid, a növényi zsírok és olajok továbbá az ezekből származó glicerin extrakció mellett az enzimatikus és biológiai módszerek is megengedtek, mivel ezek előfordulnak a természetben .
  • A természetes kozmetikumok előállításához felhasználhatók olyan emulgeálószerek és tenzidek, amelyeket hidrolízis, hidrálás, észterezés vagy az észterek lebontása (hidrolízis) útján az alábbi természetes anyagokból nyertek: zsírok, olajok, viaszok,lecitin, lanolin, mono-, oligo- és poliszaharidok, valamint fehérjék és lipoproteinek.
  • A természetes illatanyagok engedélyezési feltételeit az ISO 9235 szabvány tartalmazza.

A biokozmetikumok nem tartalmazhatnak:
Etoxilált emulgeátorokat,
Parabén-típusú konzerválószereket,

Izotiazolin-származékokat tartalmazó konzerválószereket,
Propilén-glikolt, butilén- glikolt, mint hidratáló anyagot,
Petrolkémiai/ásványolaj-ipari anyagokat,
Alumínium-tartalmú szintetikus vegyületeket,
Állati eredetű glicerint,
Nélkülözhető töltő- és adalékanyagokat.


2001-ben vezette be Németországban a Német Gyógyászati Reformáru és Testápolószerek Gyártóinak Ipari és Kereskedelmi Szövetsége (BDIH). A BDIH az ellenőrzött természetes kozmetikumok feltételeit szabja meg. 690 összetevőt engedélyez, és a minőséget egy páratlan labor ellenőrzi. Az engedélyeket a termékre és nem a cégre adják. A logó viseléséhez a termékek 60%-nak engedélyezettnek kell lennie.

Magyarországon a Biokontroll Kht. szerezte meg a kizárólagos jogot az ökológiai termesztésű biokozmetikumok minősítésére. A társaság a BDIH minősítésénél szigorúbb feltételeket szabott, ugyanis azt is előírja, hogy a felhasznált növények legalább 70%-ának biodinamikus gazdálkodásból kell származnia. Magyarországon a biodinamikus gazdálkodási forma még egyáltalán nem nevezhető elterjedtnek. Magyar minősített biokozmetikum például a: Biola.

A Demeter a legrégebbi és egyben legszigorúbb, nemzetközileg elismert német bio minősítés, mely 1928-ban jelent meg a biodinamikus gazdálkodásból származó termékek jelölésére.

A biodinamikus gazdaságok működése nem csak a természettel vannak összhangban, hanem a kozmosszal is. Az alapanyagok vetésénél, aratásánál és termesztési munkáknál a csillagok, a Nap és a Hold állását is figyelembe veszik.

A biodinamikus gazdálkodás egy új dimenzió bevezetésével a holisztikus megközelítési mód által, figyelembe veszi a kozmikus erőket is, melyek hatással vannak a talajra és az élőlényekre egyaránt.

A kozmetikumok esetében a tanúsítás legfontosabb előfeltétele, hogy a gyártó biodinamikus kertészetben termessze a kozmetikumok alapanyagait. A biodinamikus növények az ökogazdálkodásban termő növényeknél is életerősebbek és nagyon magas hatóanyagtartalommal rendelkeznek, mert a földet, amelybe a növényeket ültetik nem csak komposzttal és állati trágyával kezelik, hanem növényi és ásványi „dinamizált” preparátumokkal is. A Demeter minősítésű kozmetikumokat kézzel készítik.

Szépségszakma portál
Kerti Eri

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

kozmetikus fodrász kamara
Beauty

Kereskedelmi és Iparkamarák jegyzéke

Itt található a szépségszakmák (kozmetikus, fodrász, kéz-és lábápoló) érdekképviseleti szervezetének a kamaráknak az lérhetőségeik, megyék szerint

fodraszkellek kozmetikus kellek-
Beauty

Szakáruház fodrászkellékes – vidék

A vidéki fodrászkellékesek, kozmetikus- és műköröm szakáruházak elérhetősége megyénként összegyűjtve. Fodrászkellék komárom megye, fodrászkellék Pest megye, fodrászkellék Vas megye.